|
UKS Olimpia Bobolice NABÓR uzupełniający dziewcząt i chłopców trwa cały rok Aktywny Maluch (r.2018/19/20/21) Skrzat U6 (r.2018) oraz Żak U8 (r.2016/2017) Orlik U10 (r.2014/15) Młodzik U12 (r.2012/13)
--------------------------------------- od poniedziałku do czwartku w godz. popołudniowych tel.604 138 872, 509 290 809, 606 271 795 email : olimpia-bobolice@wp.pl
|
Żak
Żak ( rocz. 2016/2017)
Foto. Zespoły Żaków
Trener : Łukasz Fir 606 271 795
Koordynator : Henryk Kowalski 604 138 872
Treningi
Bobolice hala/Orlik
Skład zespołu :
Grzelak Tymek
Fir Dominik
Fir Aleksander
Marciniewski Marcel
Halicki Dominik
Kaczmarzyński Franciszek
Puszkiel Antoni
Bechler Bartosz
Borowski Fabian
Tomczak Filip
Lewicki Adam
Kleina Wiktor
Kmetyk Ignacy
Szymczuk Oliwier
Ułanowski Leon
Bębeńca Adam
Tomczak Leon
Szkodziński Aleksander
Kościołowski Kacper
Mikołajczak Szymon
Adamczyk Leon
Tworkowski Kajetan
Pałęcki Natan
Prokopowicz Eryk
Potocki Filip
Kustrzycki Miłosz
Witkowski Tymon
Piłka nożna
Piłka nożna jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportu na świecie. W czasach zaniku religijności w wielu społecznościach futbol wypełnia powstałą lukę, zapewnia emocje, poczucie wspólnoty i przynależności do grupy. Konserwatywna, najmniej podatna na jakiekolwiek zmiany przepisów gra otoczona została na świecie niemal kultowym uwielbieniem. Na jednym z irańskich filmów po trzęsieniu ziemi ludzie szukają w gruzach telewizora by móc obejrzeć mecz.
Futbol stał się niemal uniwersalną religią wywołującą jednakowe poruszenie na biednych przedmieściach metropolii i w parlamentach bogatych państw zachodniej Europy. W ostatnich latach piłka przebyła długą drogę. Jeszcze za czasów Margaret Thatcher było nie do pomyślenia by ktoś na posiedzeniu rządu odważył się poruszać sprawy futbolu. Pod koniec XX wieku John Major i Tony Blair na wyścigi popisywali się znajomością tematu. Blair „główkował” nawet z Kevinem Keegenem, przez co miał stać się politykiem bardziej „ludzkim”, a występując w znanym brytyjskim talk show, rozmawiał o piłce z Luciano Pavarottim i Eltonem Johnem.
Na świecie działają 193 narodowe federacje piłkarskie. W Afryce jest ich 51,w Azji 41, w obu Amerykach 40, w Europie 50. Ocenia się, że na całym świecie w piłkę gra 160 mln ludzi a prawie miliard im kibicuje.
Ponad 170 organizacji zgłosiło swój udział w eliminacjach mistrzostw świata w Niemczech. Pół miliarda widzów ze 195 państw zobaczy spektakl wyprodukowany kosztem wielu miliardów euro. Na trybunach stadionów, z których kilka przypomina nowoczesne świątynie zasiądzie około 2,5 miliona osób.
Piłka jest dziś sportowym hamburgerem i zdobywa świat równie szybko jak amerykańskie bary szybkiej obsługi. Co ma wspólnego kanapka z futbolem?. Jedno i drugie smakuje ludziom na wszystkich kontynentach. Wszędzie są te same przepisy, jednakowe emocje, ta sama bułka z sezamem i ten sam ketchup – zauważa profesor Janusz Czapiński.
Współczesna piłka zawładnęła naszymi marzeniami, jej siła zrodziła się z kultu do sprawności ciała oraz z pragnienia utożsamiania się z kimś nieprzeciętnym – twierdzi psycholog Kazimierz Pospiszyl. Młodzi ludzie w ostatnich latach ulegają depersonalizacji, nie należą do nikogo, z niczym się nie chcą identyfikować. Toteż coraz częściej nieświadomie traktują pikę nie tylko jako sportową rozrywkę, lecz jako pewien rytuał wypełniający pustkę
i pozwalający przeżyć swoistą ekstazę. Socjolodzy mówią dziś o futbolizacji społeczeństwa ale nie odpowiadają na pytanie, czy piłka nożna jest lekarstwem dla mas czy raczej dziwactwem na miarę cywilizacyjnej choroby.
Ta gra skupia w sobie jak w soczewce większość problemów społecznych. Solidarność, przypadek, sprawiedliwość, oszustwo, radość i bunt; wszystko to dostrzec można na boisku. Płynność i zmienność sytuacji upodabniają futbol do sceny teatralnej i dramatu. Futbol jest najbardziej demokratyczną dyscypliną sport. Już krótko po narodzinach cieszył się zainteresowaniem w równym stopniu młodych angielskich arystokratów, robotników Manchesteru i portowców Liverpoolu. Nigdy nie stał się grą elitarną jak golf czy tenis. Aby na podwórku grać w piłkę, nie trzeba mieć specjalnych butów, bramek, trawy ani nawet prawdziwej piłki.
Piłka nożna nie jest wyłącznie sportem szybko biegających atletów, ale intelektualną rozrywką, w której taktyka i plan działania są równie ważne jak wyszkolenie techniczne i siła. To dostępna dla wszystkich, uniwersalna gra i właśnie w tym tkwi jej niezwykłość. Popularność piłki wynika z jej prostoty. Futbol pozwala się identyfikować z gwiazdami i uczestniczyć w widowisku.
Wpływ gwiazd nie ogranicza się wyłącznie do fanatycznych kibiców lecz sięga daleko poza ramy sportu. Piłkarze angażowani są do reklam różnych produktów. Mecz piłkarski to nie tylko walka o piłkę na murawie, ale także reakcje widzów, śpiewy, „meksykańska fala” i twarze pomalowane w narodowe barwy.
Futbol jest dla Zachodu religią obecną na ulicach i stadionach, nad Wisłą jedynym kontaktem ze światowym sportem – z małymi wyjątkami – pozostaje szklany ołtarz telewizora.
« poprzednia | następna » |
---|