UKS Olimpia Bobolice NABÓR

uzupełniający dziewcząt i chłopców

trwa cały rok

Akademia Sportu Przedszkolaka

Aktywny Maluch (r.2018/19/20/21)

Skrzat U6 (r.2018)

oraz

Żak U8 (r.2016/2017)

Orlik U10 (r.2014/15)

Młodzik U12 (r.2012/13)

 

---------------------------------------

od poniedziałku do czwartku

w godz. popołudniowych tel.604 138 872,

509 290 809, 606 271 795

email : olimpia-bobolice@wp.pl

 

Pływanie

 

Sekcja Pływania

Opiekun : Henryk Kowalski

 

zajęcia w Parku Wodnym Koszalin

 

 

Foto W Parku Wodnym Koszalin

 

 

1) UKS Olimpia Bobolice informuje, że od 29 stycznia 2023r. rozpoczyna cykl comiesięcznych niedzielnych ogólnodostępnych wyjazdów do Parku Wodnego Koszalin - „Pływać każdy może umieć”.

Wyjazdy będą organizowane w każdą ostatnią niedzielę miesiąca – ilość miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność wpłat -  z tym, że pierwszeństwo mają członkowie Klubu. Przy większej liczbie wpłat dziecko  z listy rezerwowej będzie jechało w pierwszej kolejności w następnym miesiącu. Należy posiadać strój kąpielowy, ręcznik, klapki basenowe,, kanapki i napój oraz wskazane okulary pływackie i kieszonkowe do restauracji Mniam Mniam.

Zbiórka uczestników na przystanku PKS w Bobolicach o godz. 11.00 powrót o godz. 16.30.

Koszt  wyjazdu wynosi 69 zł dla członka Klubu i 99 zł dla pozostałych osób.

Wpłaty należy dokonać na konto klubu : BBS o/Bobolice nr 51 8566 1013 0208 1647 2001 0001 – tytułem : wyjazd na basen.

Zapisy przyjmuje i bliższych informacji udziela  Henryk Kowalski tel. 604 138 872, email : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zobacz :  https://aquapark.koszalin.pl/

 

2) W ramach zajęć w sekcji pływania UKS Olimpia Bobolice realizuje od wielu lat projekt "Pływać każdy może umieć" dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

PŁYWANIE

- umiejętność niezbędna -

Już słynny grecki filozof Platon mawiał, że "kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować".

Pływanie oprócz niezaprzeczalnych walorów rekreacyjnych ma szczególne znaczenie w profilaktyce wad postawy dzieci i młodzieży. Wzmacnia ono gorset mięśniowy kręgosłupa, rozciąga przykurczone mięśnie, powiększa pojemność oddechową płuc. Szczególnie polecane jest w okresie dojrzewania, gdy zwiększa się ryzyko wystąpienia skrzywień kręgosłupa.

Ćwiczenia na basenie:

- są doskonałą zabawą, relaksującą zarówno fizycznie jak i psychicznie;
- są gimnastyką dla mięśni i stawów, przez co w efekcie zmniejszają napięcie mięśniowe, pobudzając jednocześnie prawidłowy rozwój gorsetu mięśniowego oraz aparatu kostno-stawowego;
- stanowią profilaktykę skrzywień kręgosłupa;
- podnoszą ogólną odporność młodego organizmu na infekcje i zakażenia;
- wspomagają proces rehabilitacji np. u dzieci z dolegliwościami kostno - stawowymi, korzystnie oddziaływując na ruchomość stawów;
- w istotny sposób wpływają pobudzająco na tempo i jakość rozwoju fizycznego i umysłowego;
- odgrywają niebagatelną rolę w budowaniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

A zatem - pływajmy!!!



Nauka pływania - warto wiedzieć

Naukę pływania można rozpocząć już od piątego roku życia dziecka, a nawet wcześniej. Około 12 systematycznych przemyślanych jednostek zajęć w wodzie wystarczy, aby nauczyć się elementarnego pływania umożliwiającego przepłynięcie co najmniej 15 m. Rodzice sami mogą uczyć dzieci początków tego sportu, byle nauka odbywała się w wodzie o głębokości sięgającej dzieciom najwyżej do ramion i byle przestrzegali reguł w odniesieniu do przeprowadzania kąpieli w wodach otwartych. Przypominamy tylko, że nauka powinna odbywać się w wodach strzeżonych, czystych, o temperaturze nie niższej jak 18°C. Niżej podane ogólne wskazówki pomogą wam w nauczaniu tej pożytecznej umiejętności.

U wielu ludzi utarło się przekonanie, że dzieci dlatego szybciej uczą się pływać od dorosłych, ponieważ w mniejszym stopniu boją się wody. Jest to tylko częściowa prawda. Dzieci lubią bawić się w wodzie, ale tylko płytkiej, sięgającej im najwyżej do kolan. Przed wodą głębszą odczuwają respekt. U niektórych dzieci występuje tak silny lęk przed głębszą wodą, że lepiej wstrzymać się z nauką pływania ma pewien czas, dopóki stopniowo nie przezwyciężymy ich obaw. Wiemy też, że tego, kto raz tonął lub był świadkiem tonięcia, trudno potem nauczyć pływać, czasami nawet jest to niemożliwe. Toteż oswajanie z wodą dziecka obawiającego się kontaktu z otwartą przestrzenią wodną wymaga wiele taktu i cierpliwości. Niewłaściwie natomiast postępują ci, którzy uczą pływania od razu wrzucając dziecko do wody z brzegu lub łodzi. Wprawdzie wiele osób w ten sposób nauczyło się utrzymywać na powierzchni wody, ale jeszcze więcej tak się zniechęciło, że pozostali straceni dla tego sportu.

 

Podstawowym warunkiem rozpoczęcia nauki pływania jest uprzednie osłabienie u dziecka odruchów obronnych przed wodą. Możemy tego dokonać przez stopniowe oswajanie z wodą, wyrobienie u dziecka przekonania, że pod opieką rodziców lub instruktora nic mu w wodzie nie grozi. Dlatego tak ważne jest, aby osoba ucząca pływania sama, choć w stopniu dostatecznym miała opanowaną tę umiejętność. A dziecko powinno być tego świadome.

Uczyć pływania możemy indywidualnie, a także zespołowo, ale nie w większych grupach jak 6-8 osób. Jednostka zajęć nie powinna trwać dłużej niż 40 minut, w tym około 15 minut zajęć przeprowadzać będziemy na powietrzu (na lądzie), a 25 minut - w wodzie. Zajęcia w wodzie poprzedzamy rozgrzewką na lądzie w formie zabawy w piłkę, ringo lub ze skakanką. W wodzie stosować będziemy wiele odpowiednich ćwiczeń i zabaw, zwracając uwagę, aby dziecko przez cały czas było aktywne. Dziecko powinno sobie zdawać sprawę, że samo musi się nauczyć pływać, nikt nie jest w stanie go w tym wyręczyć. Opiekun może mu tylko zagwarantować bezpieczeństwo w wodzie i wskazywać odpowiednie ćwiczenia pomocne w opanowaniu pływania.

Aby nauczyć się pływać, dziecko musi wykonać w wodzie kilka tysięcy powtórek ruchów ramion, nóg oraz ich koordynacji. Naturalnie w rozłożeniu na kilkanaście jednostek zajęć odbywanych codziennie, co drugi dzień. Zbyt długie przerwy w nauce nie są korzystne. Stosunkowo najwięcej trudności sprawia dziecku uchwycenie równowagi, kiedy ciało bezwładnie utrzymuje się samo na powierzchni wody.

Przy nauczaniu pływania elementarnego lepiej zrezygnować z przyborów pomocniczych. Jeżeli ktoś nauczył się utrzymywać na powierzchni wody przy pomocy pływaków, to aby nauczyć się samodzielnie pływać i tak musi rozpoczynać naukę niemal od początku. Najlepiej rozpocząć naukę pływania od prób utrzymania się na wodzie w pozycji na wznak. Po kilku zajęciach, kiedy dziecko opanuje choćby częściowo koordynację ruchów pływania na wznak, przechodzimy do nauki pływania na piersiach. Jest to o tyle trudniejsze, że w tej pozycji dziecko musi uporać się z trudnościami związanymi z oddychaniem, powinno więc już dość pewnie utrzymywać się na wodzie. Wiele czasu należy poświęcić na tak zwane "rozpływanie". Na tym etapie nauki dziecko jeszcze samo ustala tempo, jakie jest dla niego najodpowiedniejsze.

W miarę opanowywania pływania odległość opiekuna od dziecka w wodzie powinna się zwiększać, trzeba mu zostawiać coraz więcej swobody. Nauczanie pływania pozostawia w środkowym układzie nerwowym mniej lub bardziej trwałe ślady, które w miarę dalszej nauki są coraz wyraźniejsze. Dlatego też, kto raz posiadł sztukę pływania, zdobył ją na całe życie.

 

 
Polub Nas na Facebook
Następne imprezy

 

Klubowe Mistrzostwa

Powiatu Koszalińskiego

Mielno hala godz.10.00

ul. Lechitów 23

- 15.12(N) Starsza (2013/14)

(wyjazd PKS g.8.30)


Halowy Turniej

o Puchar Wójta

Świeszyno 6

hala godz. 10.00

- 15.12(SO) Skrzat (2018/19)

(dojazd własny

- zbiórka w hali o 9.30)

 

Tabele

Trampkarz – U14

1.

Victoria  Sianów

 

 

2.

SP Dąbrowa

 

 

3.

4.

5.

6.

SP Manowo

SP Bonin

AP Bałtyk Koszalin

Wielim Szczecinek

 

 

 

Młodzik – U12

 

 

1.

SP Bonin

 

 

2.

Olimpia I Bobolice

 

 

3.

AP Bałtyk Koszalin

 

 

4.

5.

6.

7.

8.

Victoria I Sianów

SP Manowo

Olimpia II Bobolice

Victoria II Sianów

Wielim Szczecinek

 

 

Orlik – U10

1.

Olimpia Bobolice I/II

 

2.

Szakale Świeszyno I/II

 

3.

Zryw Kretomino I/II/III

 

4.

AP Bałtyk Koszalin III

 

Żak - U8

1.

Olimpia Bobolice I/II

 

2.

Szakale Świeszyno I

 

3.

Bajgiel Będzino

 

4.

Victoria Sianów

 

5.

Projekt F. Koszalin

 

 

Festiwale Skrzatów U6

1.Olimpia Bobolice I

2.Olimpia Bobolice II

3.Olimpia Bobolice III


Mapa Dojazdu

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Odsłon : 2020534
IMIENINY
Wczoraj Damazego Waldemara

Dzisiaj : Dagmary Aleksandry

Jutro : Lucji Otylii